در صورت داشتن هرگونه سوال می توانید با شماره 09146228241 تماس حاصل نمایید

0
ژل رویال چیست

ژل رویال یا شاه انگبین که به آن شیره زنبور عسل نیز گفته می شود ماده ای غلیظ، سفید و مقوی است. ژل رویال از غدد موجود در سر زنبورهای کارگر ترشح می شود. این ماده غذای اصلی ملکه زنبور عسل است و همچنین زنبورهای کوچک تا روز سوم  از آن تغذیه می کنند. اجزای تشکیل دهنده این ماده شامل آب، پروتئین ها، کربوهیدرات ها و عناصر کمیاب مختلف (نمک های معدنی) و ویتامین ها است. ژل رویال خواص بیشماری دارد. از جمله خواص ژل رویال می توان به خواص آنتی اکسیدانی، ضد التهابی، درمان آلزایمر، کاهش عوارض یائسگی و… می توان اشاره کرد. مصرف ژل رویال به صورت پودر، کپسول ژل رویال و همچنین به صورت خام امکان پذیر است. با سردشت کالا همراه باشید تا خواص ژل رویال برای سلامتی و همچنین عوارض مصرف و مواد موجود در آن را برای شما بررسی کنیم.

ژل رویال چیست

ژل رویال

ژل رویال چیست؟

ژل رویال ماده ای ژلاتینی است که توسط زنبورهای کارگر برای تغذیه زنبورهای ملکه و بچه های کوچک آنها تولید می شود. این دارو اغلب به عنوان مکمل غذایی برای درمان انواع بیماری های جسمی و بیماری های مزمن به فروش می رسد. در حالی که مدتهاست در طب سنتی مورد استفاده قرار می گیرد و دارای خواص بیشمار ضد باکتری، ضد تومور و ترمیم زخم است. اما کاربردهای آن در طب غربی همچنان بحث برانگیز است.

پیشنهاد میکنم مقاله خواص عسل برای پوست را نیز مطالعه نمایید.

تاریخچه ژل رویال

اولین یادداشت های تاریخی در مورد استفاده انسان از ژل رویال مربوط به یونان باستان است. یونانیان تصور می کردند که “آمبروزیا”، شهدی که به خدایان جاودانگی می بخشد، تا حدی توسط ژل رویال ساخته شده است. در آن زمان بدون اطلاع از اثرات خاص آن، مصرف شده بود و مورخان میگویند كه آن ها لانه زنبوری ها را با عسل، لارو، بره موم، گرده و ژل رویال خرد کرده و خورده اند. ارسطو اولین کسی بود که عملکرد آن را در جامعه زنبورها کشف کرد. در مصر باستان، از این ماده مانند لوازم آرایشی استفاده می شد، که به عنوان یکی از رازهای زیبایی شخصی با محبوبیت کلئوپاترا به اوج محبوبیت خود رسید. علاوه بر این، در آن دوره این ماده به نمادی از قدرت و عظمت فراعنه تبدیل شد. آنها ژل رویال می خوردند.

در آسیا، به طور خاص در چین، از دوران باستان از آن در طب سنتی استفاده می شود. این محصول زنبورداری که به طور انحصاری در باغ های حاکم تولید می شد. ژل رویال با طول عمر و نیروی جنسی، حتی در سنین پیری، از سلسله های باستانی چین در ارتباط بوده است. حشره شناس هلندی، اولین کسی بود که ترکیب تغذیه را در سلول سلطنتی توصیف کرد و متوجه شد که “رئیس کندوی عسل” یک ملکه است و نه پادشاه.

ملکه زنبور عسل

ملکه زنبور عسل

در سال 1852 کشیش لانگستروت، معروف به پدر زنبورداری آمریکایی، اولین کسی بود که ژل رویال را تجزیه و تحلیل کرد. با این حال وی با استفاده از روش هایی اطلاعات علمی قابل توجهی را تضمین نمی کرد. لانگستروت همچنین در طول دهه پنجاه استفاده از ژل رویال را به عنوان یک محصول تجاری پیشنهاد کرد. خصوصاً در مناطقی که تولید عسل سودآوری نداشت. استفاده از این ماده به عنوان یک محصول عملکردی و تقویت کننده سلامتی از اوایل دهه 60 و با توسعه “داروی درمانی” مورد بررسی قرار گرفت. از آن پس، خصوصیات و خواص آن کشف شد و این ماده به طور گسترده ای در درمان برای انسان مورد استفاده قرار می گیرد.

ترکیبات ژل رویال

ترکیبات موجود در ژل رویا بسته به مناطق جغرافیایی و آب و هوا متفاوت است. اما به طور کلی دارای مواد زیر می باشد.

مواد موجود درصد مواد موجود در ژل رویال
آب  60٪ تا 70٪ 
پروتئین 12٪ تا 15٪ 
قند 10٪ تا 16٪ 
چربی  3٪ تا 6٪
 ویتامین  2٪ تا 3٪
نمک و اسیدهای آمینه 

دوز مصرفی برای ژل رویال

دوز مناسب ژل رویال به عوامل مختلفی از جمله سن، سلامتی بستگی دارد. در حال حاضر اطلاعات علمی کافی برای تعیین دامنه مناسب دوزهای آن وجود ندارد. به خاطر داشته باشید که محصولات طبیعی همیشه بی خطر نیستند و مقدار مصرف آن می تواند مهم باشد. مصرف این ماده برای کودکان بزرگتر از یک سال 1 گرم قبل از صبحانه در نظر گرفته شده اما برای بزرگسالان از 1 تا 3 گرم در هر وعده غذایی، اما باید قبل از غذا استفاده شود.

انواع مختلف ژل رویال

این دارو به دلیل خشک و ترش و گس بودن آن باعث می شود که تاثیر آن در دهان تا مدتی باقی بماند. این ماده به دلیل اینکه توسط زنبورهای کارگر تولید می شود ممکن است حاوی مقداری زهر زنبور عسل نیز باشد و باعث شود دهان را بی حس کند. پیشنهاد می کنیم کسانی که به زهر زنبور عسل حساسیت دارند از مصرف آن خودداری کنند.

این ماده در فروشگاهها و داروخانه ها هم به صورت پودر و هم به صورت کپسول به فروش می رسد. اگر ژل رویال خشک نشده خریداری می کنید سعی کنید آن را فریز شده خریداری کنید. چون ژل رویال منجمد شده کیفیت آن بهتر حفظ می شود. ژل رویال به صورت ترکیبی نیز در بازار به فروش می رسد این نوع آن حاوی مقداری عسل و مواد طعم دهنده است. خواص این ماده با روزانه 1 تا 3 گرم نیز می تواند نیاز بدن را تامین کند. و لازم نیست در مصرف آن زیاده روی کنید.

برای مطالعه بیشتر مقاله عسل چیست؟ آشنایی با خواص دارویی، درمانی و زیبایی عسل را نیز بخوانید.

قرص ژل رویال

 ژل رویال به عنوان مکمل غذایی مصرف می شود به حالت طبیعی خود ماده ای ژل مانند است اما در بازار بیشتر به صورت پودر یا به صورت کپسول در دسترس است. ژل رویال همچنین می تواند به صورت موضعی روی پوست شما قرار گیرد و گاهی اوقات در محصولات مراقبت از پوست موجود در بازار وجود دارد. قرص های ژل رویال حالت ژلی دارند و حاوی آنتی اکسیدان های بسیار قوی هستند. در ترکیب قرص های ژل رویال بعضی وقتها مواد دیگری مانند عصاره لیمو، گل ختمی و همچنین عسل نیز وجود دارد.

انواع مختلف ژل رویال

انواع مختلف ژل رویال

خواص ژل رویال

ژل رویال حاوی انواع مواد مغذی است

ژل رویال از آب، کربوهیدرات، پروتئین و چربی تشکیل شده است. ترکیب شیمیایی کامل ژل رویال ناشناخته است، اما تصور می شود که تاثیرات مثبت آن بر سلامتی از پروتئین ها و اسیدهای چرب منحصر به فرد آن ناشی می شود. این ماده همچنین حاوی چندین ویتامین B و مواد معدنی کمیاب است. با این حال، ترکیب عناصر غذایی به طور قابل توجهی بین منابع ژل رویال متفاوت است.

برخی از ویتامین های موجود در ژل رویال عبارتند از:

پیریدوکسین (B6) اسید پانتوتنیک (B5) ریبوفلاوین (B2) تیامین (B1)
نیاسین (B3) اسید فولیک (B9) اینوزیتول (B8) بیوتین (B7)

اثرات آنتی اکسیدانی و ضد التهابی دارد

ادعا می شود که ژل رویال باعث کاهش التهاب و استرس اکسیداتیو می شود. در مطالعات آزمایشگاهی و حیوانی متعدد، به نظر می رسد اسیدهای آمینه خاص، اسیدهای چرب و ترکیبات فنلی موجود در ژل رویال دارای اثرات آنتی اکسیدانی قوی هستند. علاوه بر این، چندین مطالعه در آزمایشگاه نشان می دهد که سطح مواد شیمیایی پیش التهاب آزاد شده از سلولهای ایمنی با ژل رویال کاهش یافته است. برخی از مطالعات حیوانی و آزمایشگاهی نشان می دهد که ژل رویال ممکن است اثرات آنتی اکسیدانی و ضد التهابی داشته باشد. با این حال، تحقیقات جامع وجود ندارد.

خطر بیماری های قلبی را کاهش می دهد

مطالعات حیوانی و انسانی نشان می دهد که ژل رویال بر میزان کلسترول تاثیر مثبت میگذارد و در نتیجه خطر بیماری قلبی را کاهش دهد. اگرچه مکانیسم دقیق آن نامشخص است، پروتئین های خاص موجود در ژل رویال به کاهش کلسترول کمک می کنند. یک مطالعه یک ماهه روی انسان، کاهش کلسترول در افراد با مصرف حدود 3 گرم ژل رویال را 11٪ و 4٪ کاهش داد. در حالی که این مطالعات امیدوار کننده است، اما برای درک بهتر تاثیر ژل رویال بر سلامت قلب، تحقیقات بیشتری لازم است.

ژل رویال خطر بیماری های قلبی را کاهش می دهد

ژل رویال خطر بیماری های قلبی را کاهش می دهد

به زخم و ترمیم پوست کمک می کند

ژل رویال هم به صورت خوراکی و هم به صورت موضعی استفاده می شود. این ژل از ترمیم زخم و سایر بیماری های التهابی پوستی پشتیبانی می کند. و همچنین دارای اثر ضد باکتری است، که می تواند زخم ها را تمیز و عاری از عفونت نگه دارد. یک مطالعه آزمایشگاهی نشان داد که به طور قابل توجهی ظرفیت ترمیم بافت در سلولهای انسانی تحت درمان با ژل رویال افزایش یافته است. در نهایت، تحقیقات بیشتری در مورد اثرات ژل رویال در بهبود زخم و ترمیم بافت مورد نیاز است.

ژل رویال فشار خون را کاهش میدهد

ژل رویال با کاهش فشار خون از قلب و سیستم گردش خون شما محافظت میکند. چندین مطالعه آزمایشگاهی نشان می دهد که پروتئین های خاص موجود در ژل رویال باعث شل شدن سلول های عضلانی صاف در رگ های شما می شوند، در نتیجه فشار خون کاهش می یابد.

قند خون را با کاهش استرس تنظیم می کند

ژل رویال همچنین با کاهش استرس اکسیداتیو و التهاب، کنترل قند خون و حساسیت به انسولین را بهبود می بخشد. مطالعات حیوانات متعدد افزایش حساسیت به انسولین و اثر محافظتی آشکار بر لوزالمعده و کبد را در موشهای چاق، دیابتی تحت درمان با ژل رویال را نشان داد. یک مطالعه کوچک شش ماهه بر روی انسان، کاهش 20 درصدی قند خون ناشتا را در افراد سالم که روزانه از ژل رویال استفاده می کردند را نشان داد.

خواص آنتی اکسیدانی باعث سلامت مغز می شود

ژل رویال عملکرد مغز را تقویت میکند. یک مطالعه نشان داد که موش هایی که استرس داشتند تحت درمان با ژل رویال دارای سطح هورمون های استرس پایین تر و سیستم عصبی مرکزی قوی تر هستند. بیشتر این مطالعات اثر محافظتی بر روی مغز و بافت عصبی را به دلیل توانایی آنتی اکسیدانی ژل رویال نسبت می دهند.

ترشح اشک را افزایش میدهد و خشکی مزمن چشم را درمان میکند

ژل رویال در صورت مصرف خوراکی خشکی چشم را درمان میکند. مطالعه روی انسان، بهبودی در خشکی مزمن چشم را برای کسانی که از طریق خوراکی با ژل رویال درمان میشوند، نشان داد. نتایج نشان می دهد که این ماده زنبور عسل ترشح اشک از غدد اشکی داخل چشم شما را افزایش میدهد. هیچ عارضه جانبی از مطالعه انسانی گزارش نشده است. بنابراین، ژل رویال می تواند به عنوان یک راه حل کم خطر برای خشکی مزمن چشم عمل کند.

از طریق روش های مختلف اثرات ضد پیری را فراهم میکند

ژل رویال به چندین روش ممکن است روند پیری را کند میکند. گاهی اوقات در محصولات موضعی مراقبت از پوست قرار دارد تا پوست جوانتر به نظر برسد. این ماده از افزایش تولید کلاژن و محافظت در برابر آسیب پوستی مرتبط با قرار گرفتن در معرض اشعه ماورا بنفش حمایت میکند. همچنین حاوی پروتئین کلاژن است. این ماده یک راه برای داشتن ظاهری جوان است. وقتی پوست کلاژن خود را از دست میدهد چین و چروک ایجاد می شود. در محصولات آرایشی، از ژل رویال برای تقویت خاصیت ارتجاعی، رشد مجدد و جوان سازی پوست استفاده می شود. همچنین در شامپوها و نرم کننده ها از آن استفاده می شود.

ژل رویال ضد پیری

ژل رویال ضد پیری

درمان ناباروری زنان با مصرف ماده شگفت انگیز ژل رویال

ژل رویال باروری انسان و سلامتی نوزاد را افزایش می دهد. و در حقیقت، این فقط داستان نیست، اثرات آن بر تولید مثل در مطالعات حیوانی به طور علمی تایید شده است شاید به دلیل توانایی تعادل هورمون ها، یا توانایی تقویت کلی سلامتی و تغذیه باشد. در سه مطالعه مختلف، خرگوش هایی که با مکمل این ماده تغذیه می شدند، قدرت باروری را افزایش دادند. بلدرچین سریعتر به بلوغ جنسی رسید و تخمهای بیشتری گذاشت و مرغها تولید تخم را افزایش دادند. و در انسان نیز مطالعاتی انجام شده اما هنوز نتیجه قطعی به دست نیامده است.

درمان سندرم پیش از قاعدگی

این ماده برای افراد مبتلا به سندرم قبل از قاعدگی مفید است. در مطالعاتی که در سال 2014 برای 110 شرکت کننده مبتلا به سندروم قاعدگی به هر کدام هر روز یک کپسول ژل رویال در طی دو دوره قاعدگی دادند. شرکت کنندگانی که از کپسول ها استفاده کردند در طی 2 ماه علائم سندرم قبل از قاعدگی آن ها بسیار کمتر شد.

درمان دیابت نوع 2

ژل رویال فواید زیادی برای افراد دیابتی نوع 2 دارد. مصرف آن منجر به کاهش سطح گلوکز خون می شود. کاهش سطح گلوکز در خون برای افراد مبتلا به دیابت نوع 2 مفید است.

سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند.

ژل رویال سیستم ایمنی طبیعی بدن شما را به باکتری ها و ویروس های خارجی افزایش میدهد. MRJP ها و اسیدهای چرب موجود در ژل رویال شناخته شده اند که باعث تقویت فعالیت ضد باکتری می شوند، که می تواند بروز عفونت را کاهش دهد و از عملکرد ایمنی بدن پشتیبانی کند.

عوارض جانبی درمان سرطان را کاهش می دهد

شیمی درمانی و سایر درمان های سرطان با عوارض جانبی منفی قابل توجهی همراه هستند، از جمله نارسایی قلبی، التهاب و مشکلات دستگاه گوارش. این ماده برخی از عوارض جانبی منفی مرتبط با برخی از درمان های سرطان را کاهش میدهد. یک مطالعه نشان داد که این ماده اگر به صورت موضعی استفاده شود، می تواند از ورم مخاط، یک عارضه جانبی درمان سرطان که باعث زخم های دردناک در دستگاه گوارش می شود، جلوگیری کند.

مراقبت از کودکان برای درمان پوست آسیب دیده

ژل رویال همچنین با افزایش اپیتلیالیزاسیون سطح پوست، آسیب های پوستی، مانند ایلئوستومی و کولوستومی را کنترل می کند. عسل اثر مفیدی بر روی درماتیت اطفال ناشی از استفاده بیش از حد از دستمال و پوشک، اگزما و پسوریازیس دارد.

پیشنهاد می کنم خواص عسل برای اعصاب را نیز مطالعه نمایید.

اثر عسل مخلوط با ژل رویال و روغن زیتون در بیماران مبتلا به پسوریازیس یا بیماری درماتیت آتوپیک بررسی شد. یک آزمایش بالینی نشان داد که مخلوطی حاوی ژل رویال بسیار جواب داد و باعث پیشرفت های چشمگیری شد. عسل و ژل رویال از متابولیت های مختلف اسید نیتریک تشکیل شده اند. که میزان عفونت پوستی در پسوریازیس را کاهش می دهد.

ژل رویال برای مراقبت از پوست آسیب دیده کودکان

ژل رویال برای مراقبت از پوست آسیب دیده کودکان

درمان زخم پای دیابتی

مصرف این ماده یک درمان کم هزینه و موثر برای درمان زخم های پای افراد دیابتی است. یک بررسی نشان داد که استفاده از ژل رویال برای درمان زخم وریدی نتایج مثبتی را با نرخ پذیرش خوب از بیماران به همراه داشت. ژل رویال و عسل در درمان زخم استفاده می شود.

علائم یائسگی را درمان می کند

ژل رویال علائم مرتبط با یائسگی را درمان میکند. یائسگی باعث کاهش هورمون ها در گردش خون می شود. که با عوارض جانبی جسمی و روانی همراه است. مانند درد، اختلال در حافظه، افسردگی و اضطراب. یک مطالعه نشان داد که این ماده در کاهش افسردگی و بهبود حافظه موثر است. همچنین مطالعه دیگری در 42 زن یائسه که مکمل روزانه آن ها 800 میلی گرم ژل رویال به مدت 12 هفته بود در کاهش کمر درد و اضطراب موثر است.

بعضی دیگر از خاصیت ژل رویال برای بدن

 • اختلالات مزمن و صعب العلاج
 • افزایش وزن
 • بهبود عمومی سلامت
 • تصلب شرایین
 • محرک عملکرد بدنی، حافظه بهتر، ظرفیت یادگیری و اعتماد به نفس
 • بهبود عمومی سلامت
 • ترشح چربی (ترشحات چربی غدد پوست) نرمال شد
 • مقوی
 • پوست
 •  تحریک و رشد مجدد اپیتلیال
 • ضد چروک
 • بهبود پوست
 • آنفلوانزا
 • لاغری
 • عملکرد جنسی
 • افزایش مقاومت در برابر عفونت های ویروسی
 • فشار خون بالا
 • فشار خون پایین
 • کم خونی
 • سطح کلسترول

خطرات و عوارض جانبی ژل رویال

برای افرادی که سرطان سینه دارند باید از خوردن آن خودداری کنند. چون ممکن است رشد سلول های سرطانی را افزایش دهد. و همچنین برای افراد حامله و افرادی که شیر می دهند و یا از داروهای انعقاد خون استفاده می کنند، باید حتما قبل از مصرف با پزشک مراجعه کنند. گرچه احتمالاً برای اکثر افراد خطری ندارد. از آنجا که این یک محصول زنبور عسل است، افرادی که به نیش زنبور، گرده گل و یا سایر مواد حساسیت زای محیطی حساسیت دارند باید احتیاط کنند. برخی از آلاینده های محیطی مانند سموم دفع آفات نیز در آن یافت شده و می تواند منجر به واکنش های آلرژیک شود. در حالی که استفاده از این ماده برای اکثر افراد بی خطر است، اما گاهی اوقات واکنش های جانبی جدی گزارش شده است که شامل :

 • آسم
 • آنافیلاکسی
 • درماتیت
 • برخی از این واکنشهای شدید حتی می توانند کشنده باشند.

نتیجه گیری

در حالی که از ژل رویال قرن هاست که در شیوه های دارویی باستان استفاده می شود، اما تحقیقات کمی توسط پزشکان انجام شده است. با این وجود، این محصول زنبور عسل به عنوان یک روش درمانی جایگزین برای انواع بیماری های جسمی و روحی استفاده می شود. تا به امروز، بسیاری از ادعاهای بهداشتی مرتبط با ژل رویال اثبات نشده باقی مانده است. با وجودی که این ماده خواص بیشماری دارد اما باید در خوردن این ماده احتیاط کنید. زیرا برخی اوقات عوارض جانبی جدی برای کسانی که به این ماده حساسیت دارند گزارش شده است. اگرچه تحقیقات فعلی امیدوار کننده است، اما تحقیقات بیشتری برای تعیین چگونگی قرار گرفتن آن در یک سبک زندگی سالم لازم است.

بیشتر بخوانید:

ژل رویال در بارداری

ژل رویال برای کودکان

2 دیدگاه
 • جمال
  12:16 بعد از ظهر, 1 تیر 1401

  سلام ژل رویال رو چگونه نگهداری کنیم؟ در دمای اطاق فاسد می شود؟

  • admin
   12:41 بعد از ظهر, 15 مرداد 1401

   سلام دوست عزیز ژل رویال در دمای محیط خراب میشه و باید در داخل یخچال نگهداری بشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Privacy Settings
We use cookies to enhance your experience while using our website. If you are using our Services via a browser you can restrict, block or remove cookies through your web browser settings. We also use content and scripts from third parties that may use tracking technologies. You can selectively provide your consent below to allow such third party embeds. For complete information about the cookies we use, data we collect and how we process them, please check our Privacy Policy
Youtube
Consent to display content from Youtube
Vimeo
Consent to display content from Vimeo
Google Maps
Consent to display content from Google
Spotify
Consent to display content from Spotify
Sound Cloud
Consent to display content from Sound
بررسی سبد خرید
میتونم کمکتون کنم؟